پریود شدی؟

پریود،قاعدگی،دشتان و عادت ماهیانه اسامی مختلفی هستند که ما در خصوص این پروسه در بدن افراد به کار می بریم.

ممکن است سرچ گوگل شما را به چنین مقاله ای هدایت کرده باشد چون که شما به تازگی پریود یا اصطلاحا عادت ماهیانه شده اید و چیزی درباره آن نمی دانید و شاید هم این کلمه به گوشتان خورده است و برایتان سوال ایجاد شده است در هر دو صورت جای هیچ نگرانی نیست قاعدگی یک فرایند طبیعی در بدن زنان می باشد و به صورت سیکل و یا چرخه هر ماه رخ می دهد و معمولا شروع آن در بازه سنی 8-18 سالگی می باشد ،افراد در این بازه سنی هر ماه یکبار خونریزی ماهیانه خواهند داشت و مدت زمان خونریزی 3 تا 5 روز و گاهی 2 تا 7 روز به طول می انجامد.

از روز اول قاعدگی تا قاعدگی بعدی را یک چرخه می گویند که اغلب بین 21 تا 35 روز این بازه متغیر است و فقط در یک قسمت از این چرخه خونریزی رخ می دهد.

یک چرخه کامل قاعدگی شامل مراحل زیر می باشد.

1-عادت ماهانه : مرحله ای که در آن خونریزی و ریزش دیواره رحم رخ می دهد تا بدن را برای باروری آماده کند.

2ـ فاز فولیکولار : فازفولیکول، زمانی اتفاق می افتد که بدن برای رها سازی تخمک، آماده می شود. شما دو تخمدان دارید و هر تخمدان تعدادی تخمک در خود دارد. زمانی که پریود هستید، فولیکول های درون تخمدان ها رشد می کنند. در هرکدام از این فولیکول ها، یک تخمک وجود دارد. حین این که پریود هستید یا حتی زمانیکه پریودی به پایان می رسد، هر ماه یک تخمک، کاملا بالغ می شود. هنگامیکه تخمک بالغ شد، به این معنی است که می تواند با اسپرم لقاح انجام بگیرد.

3ـ تخمک‌گذاری : تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از اینکه پریودی شروع شود، اتفاق می افتد اما بدن همه بانوان با هم متفاوت است و این مقدار ممکن است تغییر کند.بالاترین شانس بارداری در روزهای منتهی به تخمک گذاری هنگامی که تخمدان، تخمک ها را آزاد می کند رخ می دهد.

4ـ فاز لوتئال : در فاز لوتئال فولیکول خالی موجود در تخمدان، باعث می شود تا هورمون ها دستور آماده سازی دیواره رحم را برای تخمک بارور شده، بدهند.

شکل زیر عکس رحم زنان می باشد که در دو طرف آن تخمدان ها قرار دارند و هر ماه که دیواره داخلی رحم ریزش میکند شما آنرا به صورت خونریزی مشاهده می کنید.

پریود

 

 

 

 

یائسگی یا زاد بس در زنانی رخ می دهد که کم کم قدرت باروری و دفعات خونریزی در آنها کاهش می یابد تا زمانیکه به طور کامل پروسه قاعدگی در آنها متوقف می شود و معمولا این اتفاق در بازه سنی 40 تا 50 سالگی رخ می دهد. زنانی که حامله هستند و زنانی که زاد بس یا یائسه می شوند پریود نمی شوند.

یائسگی

گاهی قاعدگی با خود درد های عضلانی شکم را به همراه دارد که دلیل آن انقباض عضلات شکم برای بیرون راندن خون از رحم می باشد.

جالب است بدانید که بدن به طور کلی حدود 120 میلی لیتر خون یعنی حدود نصف استکان در هر بار پریود شدن خون از بدن دفع می کند.

سیکل قاعدگی در هر فرد متفاوت است ،مثلا برخی افراد خونریزی بالایی دارند و برخی خونریزی خیلی کم و گاهی متوسط را تجربه می کنند و همه این موارد طبیعی است.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.